İtalyanca kökenli pergola kelimesi gölgelik anlamına gelmektedir. Genellikle ahşap gölgelik olarak bilinir. Ancak kompozit ahşap malzemeden yapıldıklarından daha az bakım gerekir ki, bu nedenle de daha çok tercih edilmektedir. Özellikle pergola İzmir, yazlıklarında yoğun talep gören bir üründür.

Yazlıklarda çoğunlukla sadece yaz aylarında kullanılan pergola sistemlerinde kompozit ahşap kullanımı bu nedenle de önemlidir. Çünkü kış aylarında çok da kullanılamayan yazlıkların bakımı gerektiğinde ilgilenecek zaman bulunamayabilir. Pergola sistemleri Best Global ekiplerince atelyede hazır-landıktan sonra, uzman montaj ekiplerince yerlerinde montajı yapılır. Böylece müşterinin uygulama yapılacak alanı çok fazla meşgul edilmez ve kişilere sadece pergolanın keyfini sürmek kalır.

Ankara’da Pergola

Ankara’da genel olarak kullanılan süs havuzları etrafında yapılandırılan pergola sistemleri, özellikle sarmaşık bitkiler ile donatılarak görsel bir ürün sunulur. Pergola Ankara için böyle bir görselliğin sık sık rastlandığı bir şehirdir. Hatta o kadar yoğun kullanılır ki, şehir sokaklarında bile rastlamak çok kolaydır. Kısacası Ankara, pergolayı en fonksiyonel şekilde kullanarak, yazın kavurucu sıcaklardan hal-kın korunmasını sağlamaktadır.

İstanbul’da Pergola

İstanbul da pergolaların kullanıldığı şehirlerimizden biridir. Özellikle yürüyüş yolu boyunca, sarmaşık bitkilerle ya da saçaklı bitkilerle süslenmiş olarak görebileceğimiz pergola, İstanbul cemiyet hayatının da beğenilenleri arasındadır. Özellikle bahçeli konutların bahçe girişinden, konut kapısına kadar olan yürüyüş yolunun sarçaşık bitkilerle süslü pergolalar ile korunması estetik sonuçlar yaratan bir uygulama olmuştur.