Pergola Tente

Pergola İtalyanca’da gölgelik anlamına gelen, Türkiye’de ve Dünyada yaygın şekilde özellikle lokantalar ve kafeler tarafından kullanılan bir sistemdir. Bu sistemin farklı versiyonlarının iş yerlerinde ve evlerinde yapılması da söz konusudur diyebiliriz. Temel amacı bir mekan içerisinde gölge oluşturmak olan bu sistemlerin, soğuk ve yağmurlu havalarda bu dış etkilere karşı da bir mekanın sakinlerini koruması gibi amaçları da bulunmaktadır. Bu sistemler otomatik şekilde açılıp kapanabilir şekilde tasarlanabilecekleri gibi, ayrıca elle açılır kapanır şekilde de kurgulanabilirler.

Pergola sistemlerini yaptırmayı düşündüğünüz takdirde, mekanınıza göre uygun çözümler elde etmeniz mümkündür. Bu sistemlerin fiyatlarının kullanılacak malzemeye ve pergola tente’nin kurgulanacağı alanın büyüklüğüne göre değişim gösterdiğini söylemek de mümkündür. İçeriğimizde sizlere pergola ile ilgili tüm konularda bilgiler vermeye çalışacağız. Zip perde veya camla etrafının çevrilmesi dahilinde kış bahçesi olarak da kullanılabilen bir sistemlerde kaliteli ve ferah bir ortamın bir arada kullanılması mümkün hale gelmektedir. Pergola modelleri arasından istediğiniz mekana uygun olanını seçebilir ve yıllarca kalitesini koruyacak şekilde bu sistemleri kullanabilirsiniz. Yazımıza öncelikle bu tür sistemlerin en çok nerelerde ve ne şekilde kullanıldığından bahsedelim.

Pergola Tente Nerelerde Kullanılır?

Pergola sistemleri günümüzde aktif şekilde kullanılan sistemlerdir. Bunun en temel nedeni bu sistemlerin pratik şekilde kullanılabiliyor ve oldukça verimli sonuçlar ortaya çıkarıyor olmasıdır. Mekanlara kattığı prestijli görünüm sayesinde de hemen hemen her kafe, restoran sahibinin istediği sistemlere dönüştüler. Kumanda ile açılıp kapanabilir olanlarının tercih edilme sıklığı da her geçen gün artış gösteriyor. Peki bu sistemlerin en yaygın şekilde tercihe edildiği alanlar neresi? Bu sistemleri pek çok yerde aktif şekilde görüyoruz. Özellikle halka açık, dış mekanlarda bu sistemler yaygın olarak tercih edilmekte. Tabi ev ve iş yeri benzeri yerlerde bu sistemlerin pratiklik açısından tercih edilmeleri mümkün. Özellikle kış bahçesi olarak kullanılan ahşap pergola tente’nin evlerde veya iş yerlerinde de tercih edilebileceklerini söyleyelim. Bununla birlikte ahşap Pergola sistemleri daha çok kafe ve restoran tarzı veya diğer dış mekana sahip olan yerlerde tercih edilmektedir. Hem yazın hem de kışın aktif olarak bu sistemlerin kullanılmaları söz konusu.

  • Restoran ve kafeler, pergola için en elverişli mekanlardır. Bu tür yerlerin sahip oldukları dış mekanların bir pergola tente ile yazın güneş ışınlarından, kışınsa yağmur, soğuk ve kardan korunmaları mümkündür. Eğer sahip olduğunuz mekanın bir dış kısmı varsa mutlaka bu tipte sistemleri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Bu tipte sistemler özellikle yemeğini yedikten sonra veya kahvesini içerken bir dış mekan arayışında olan kişiler için idealdir diyebiliriz. Eğer kafenizin veya restoranınızın böylesi bir ek hizmet alanı varsa, müşterileriniz bundan memnuniyet duyarlar. Ülkemizde özellikle sigara kullanan kişilerin restoranlarda ve kafelerde pergola tenteye sahip böylesi dış mekanları talep ettiklerini biliyoruz. Kafe ve restoranlarda kullanılabilen pergola, sadece kış şartları için değil yaz şartları için de oldukça idealdir. Yaz yağmuru başladığında kafe veya restoran sahibinin tek yapması gereken pergola tenteyi devreye sokmaktır. Bu sayede konuklar hiç yerlerinden hareket etmeden kafe içerisinde oturmaya devam edebilirler. Ayrıca yazın bu sistemlere sahip olmayan pek çok mekanda insanları güneş ışığından kaçar gibi doğal gölge oluşmuş yerlere doğru gittiğini görmüşsünüzdür. Eğer mekanınız içerisinde böylesi olumsuz koşulların oluşmasını istemiyorsanız bu durumda mutlaka pergola çözümlerinden birisini tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde mekanınıza olan ilgi azalır. İnsanlar içerisinde her mevsim rahatlıkla oturabilecekleri yerleri tercih etmeye başlarlar.
  • Teras ve havuzlar, türü yerlerde de bu tür sistemlerin kullanılmaları hemen hemen şarttır diyebiliriz. Eğer sahip olduğunuz mekan bir apartmanın veya müstakil bir evin terasındaysa bu durumda müşterilerinize rahat bir teras keyfi yaşatabilmeniz için mutlaka pergola tenteye ihtiyaç duyarsınız. Aksi takdirde kişilerin terasınızda birkaç dakikadan fazla süreyle durması mümkün değildir diyebiliriz. Üstelik bu tente veya brandanın yeri geldiğinde yani akşam vakitlerinde de açılabiliyor olması gerekir. Pratiklik, şık görünüm, prestij sahibi bir mekana sahip olduğunuz göstergesi ve kullanılabilirlik açısından ahşap pergola ve diğer pergola tente aradığınız çözümü sizlere sunar diyebiliriz. Havuzlarda ise genelde küçük havuz kenarı kafelerde bu sistemlere ihtiyaç duyulduğunu söyleyebiliriz. Pergola sistemleri sayesinde havuz kenarında güneşten bir miktar dahi uzak kalmak isteyen kişiler rahat bir nefes alabilirler ve bir sonraki havuz etkinliğine hazırlanabilirler. Ahşap Pergola sistemleri sayesinde havuz kenarındaki mekanınızın dolup taşmasını sağlayabilirsiniz. Akşamları açılır kapanabilir pergola tenteyi kapatarak havuz kenarı mekanınızı bir eğlence yerine çevirmeniz de söz konusudur. İnsanlara üstü açık, doğayla ve gökyüzü ile iç içe bir mekan sunmuş olursunuz. Bu sayede havuz kenarı mekanınızın sadece gündüzleri değil akşamları da popüler bir nokta olmasını temin edersiniz diyebiliriz.
  • Diğer alanlar, Pergola sistemleri yukarıda saydığımız alanlar dışındaki alanlarda da aktif şekilde tercih edilen fiyat açısından da uygun olabilen çözümlerdir. Evlerin bahçelerinde böylesi çözümleri açılır kapanır şekilde olmasa da tercih edebilirsiniz. Bu sayede ailenizle her daim güneş – gölge – yağmur – çamur derdi olmadan oturabileceğiniz bir alan sahibi olursunuz. Pergola sistemlerini kış bahçesi olarak tercih edebileceğiniz ve açılır kapanır pergola tente’nin kenarlarını zip perde veya cam levhalarla koruma altına alabileceğiniz gibi, bu sistemi tek başına sadece yaz aylarında kullanmak amacıyla da kurdurmanız mümkündür. Üstelik daha sonra çeşitli modifikasyonların yapılması da söz konusudur diyebiliriz. Yani öncelikle pergola tenteyi yaptırabilir daha sonra ise bu sistemi kış bahçesi şeklinde açılır kapanır yan camları olan mekanlara çevirebilirsiniz. Tüm bunlar günümüz teknolojisi sayesinde pratik şekilde uygulanabilecek çözümlerdir diyebiliriz.

Pergola Türleri Nelerdir?

Pergola modelleri arasından seçim yaparken aslında farklı tür pergola tente seçiminizi de yapmış olursunuz. Günümüzde en yaygın şekilde kullanılan pergola tente alüminyum ve ahşap pergola tente’dir. Her ikisinin birbirlerine göre belirli avantajları ve dezavantajları vardır diyebiliriz. Fakat her ikisi de gerek sağlam olmaları gerekse de pratik şekilde ihtiyacı karşılayabilmeleri açısından avantajlı sistemlerdir. Bu sistemler sayesinde mekanınızın ahşap tasarımının dış bahçesinin üstünü kapatabilir ve uyumlu bir görünüm elde edebilirsiniz. Fakat mutlaka dış bahçeleriniz bu tür sistemlere sahip olması gerektiğini bir kere daha sizlere hatırlatalım. Aşağıda en yaygın şekilde kullanılan pergola modelleri ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık:

Alüminyum Pergola Sistemleri

Alüminyum pergola tente günümüzde pergola denildiğinde akla gelen en yaygın sistemlerden birisidir. Bu sistemler sayesinde kaliteli ve paslanmaz çelikten bir pergola sahibi olabilirsiniz. Üstelik alüminyum sistemler bakım yapılmadan çok uzun süreler boyunca da kullanılabilen sistemlerdir. Bu sistemler genellikle zeminden 2.4 metre yükseklikte konumlandırılırlar. Bu sayede mümkün olan en kaliteli sonuçları da kullanan kişilere sağlarlar diyebiliriz. Demir malzemeler arasında gösterilen alüminyumun daha çok yağmurun ve rutubetin olumsuz etkilerine karşın paslanmaz çelik yapıda olacak şekilde tercih edildiğini söyleyebiliriz. Bu sistemlerin üstleri delikli şekilde de üretilmektedir. Bu sayede iç tarafında yukarıdan hava alması sağlanırken, yazın içeriye güneş ışığının girmesi de engellenmiş olur. Söz konusu delikler aracılığıyla kaliteli pergola tente de içeri ışığın girmesi söz konusu değildir.

Ahşap Pergola Sistemleri

Ahşap pergola tente diğer bir yaygın şekilde talep gören sistemdir. Ahşabın dış mekan tasarımında uyumu sayesinde bu tür tasarımlar farklı renklere boyanmadan doğrudan mekanın tasarımı ile de tercih edilebilir. Ayrıca ahşap pergola tente’nin çeşitli renklere boyanarak kullanılması da söz konusudur diyebiliriz. Özellikle iç aydınlatmalar ile çok şık bir görüntü veren bu sistemler, günümüzde şık kafe ve restoranları tasarımında yaygın olarak tercih edilir.

Ahşap pergola tente de kullanılan ahşaplar yanmaz şekilde üretilirler. Yani herhangi bir yangın durumunda bu ahşaplar ısıyı mekanın bir bölümünden diğerine iletecek şekilde görev görmezler. Yangının büyümesine katkıda bulunmazlar diyebiliriz. Yüksek dayanırlığa sahip bu sistemlerin su geçirmez sistemler olduklarını da ekleyelim. Bu açılardan çok yönlü ve kullanışlı pergola tente olduklarını da belirtmek gerek. Üstlerinde kullanılan vidalar ise paslanmaz çelikten üretilen vidalardır. Çok uzun yıllar boyunca herhangi bir bakım veya onarıma ihtiyaç duymazlar. Kışın soğuk şartlarını yazınsa güneşin olumsuz etkilerini çok uzun yıllar boyunca tolere edebilirler. Sistemin kapatılmasında kullanılan kumaşların da bu noktada özel kumaşlar olmaları gerektiğini söyleyebiliriz. Pergola fiyatları açısından bu da bir kalite parametresi olarak karşımıza çıkıyor. Ahşap sistemler üzerinde kurgulanan otomatik sistemler ise hızlı ve sessiz çalışma özelliklerine sahiptirler. Bu sistemlerin sorunsuz bir şekilde çalışmalarına ek olarak ayrıca ses çıkarmadan mekan içerisinde, kimse onları fark etmeden çalışmaları söz konusudur diyebiliriz.

Pergola Tente’nin Özellikleri Nelerdir?

Pergola sistemlerinin şüphesiz en temel özelliği güneşten ve soğuğun etkilerinden bir mekanın konuklarını korunmasıdır. Böylesi bir özelliğe sahip olabilmek için pergola tente’nin belirli kalitede ve belirli ek özelliklerle de kurgulanmaları gerekebilir. Bu noktada bu tipte sistemlerin tüm özelliklerinin bilinmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Tabi bu tipte sistemlerin ek özellikleri de bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak, kış bahçelerine dönüşebilme özelliğini, otomatik şekilde kumandalı sistemde açılır kapanır olma özelliğini, dekoratif iç ışıklandırma gibi özelliklere sahip olmasını örnek olarak gösterebiliriz.

Kış bahçesi gibi sistemlerin son yıllarda oldukça yaygın şekilde tercih edildiklerini görüyoruz. Kış aylarında dış mekanlarda oturmak isteyen kişiler özellikle sigara içtikleri için, bu tür mekanlara ihtiyaç duyuyorlar. Bu tür mekanların oluşturulabilmesi içinse, en iyi seçenek pergola türü sistemlerdir. Bu tipte çözümler kış bahçelerinde kapalı tavan çözümünden daha çok tercih edilmektedir diyebiliriz. Çünkü açılır kapanır olması sayesinde hem yaz hem de kış aktif şekilde kullanım imkanı vermektedir. Sürgülü camlar kenarlara doğru açılarak yazın mekanın sadece üst kapatma sistemleri tarafından korunması mümkün hale gelirken, kış aylarında ise camlar tekrar devreye girerek üst kapatma sistemi mekanın bir kış bahçesine dönüştürülmesi noktasında büyük katkı sağlamaktadır. Üstelik içeride sahip olunan sıcaklığın korunması da mümkün hale gelmektedir diyebiliriz.

Bu tür sistemlerde tercih etmeniz halinde, otomatik açılır kapanır veya elle açılır kapanır sistemlere de sahip olabiliyorsunuz. Özel şekilde tasarlanan kapatma kumaşlarının içeride kaliteli bir ortam oluşturmak için ideal şartları sağladığını da ekleyelim. Otomatik açılır kapanır sistemler ve elle açılır kapanır pergola modelleri ayrıca çok sessiz şekilde de çalışabilen sistemlerdir. İçinde bulunduğunuz mekanda arkadaşlarınızla vakit geçirirken çoğu zaman güneşten korunmak için mekanların üstünün kapatıldığını dahi anlamazsınız. Dışarıda yağmur başladığında da bu sistemler devreye sokularak içinde bulunduğunuz ortamın huzuru pratik şekilde korunur. Halbuki eskiden böylesi imkanları bulunmamaktaydı ve insanlar doğrudan mekanın içine doğru kaçışırlardı. Günümüzde ise bu sistemler sayesinde hiç yerinizden kıpırdamadan dışarıdaki şartlar her ne olursa olsun keyifle arkadaşlarınızla muhabbetinize devam edebiliyor, kahvelerinizi içebiliyor ve eğer sigara kullanıyorsanız bu durumda sigaranızı içecek yer aramak zorunda kalmıyorsunuz.

Pergola Modelleri

Pergola modelleri ile ilgili görsellere sitemiz içerisinden erişebilirsiniz. İnternet üzerinden de farklı model seçeneklerine göz gezdirmeniz mümkündür diyebiliriz. Ayrıca bu sistemlerin kullanıldığı kış bahçesi modellerine de hem internet hem de site içerisinde rastlayabilirsiniz. Bu sistemlerin modelleri doğrudan ihtiyaç duyulan mekanın tasarımına göre kurgulanmaktadır. Mekan sahipleri bu tür sistemleri tercih etmeleri halinde düz bir şekilde de yaptırabilirler. Üstelik yere doğru belirli eğimli şekillerde de pergola modelleri oluşturulabilir. Ayrıca bu sistemler içerisinde tek bir ahşap bölmede hareket eden kumaşlar tercih edebileceğiniz gibi, yan yana pek çok bölmede hareket etme kabiliyetine sahip sistem de tasarlattırmanız mümkündür.

Bu sistemler genelde yerden 2.10 santim yükseklikte oluşturulurlar. Doğrudan mekanın ahşap renginde veya boyanın renginde tasarlanabilen modelleri mevcuttur. Belirli yükseklikten başlayan perdelerin kapanabileceği alanın genişliği ise yerde ağaç veya alüminyum ayaklara kadar genişletilebilmektedir. Pergola sistemlerinde kişiler tercih etmeleri halinde üst kısmı kumaş perdelerle kapatabilecekleri gibi, perdenin bittiği noktayı sabah veya akşam güneşini kesmesi için ek bir perde de koyabilirler. Bu perdelerin özellikle etrafı çok açık alanlarda tercih edildiğini söyleyebiliriz. Bu tür kişiye veya mekana özgü çözümlerin üretilmesi de bu perde sistemlerinde mümkün hale gelmektedir.

Pergola modelleri ayrıca içten aydınlatma türlerine göre şekillendirilebilirler. Eğer mekanın içten aydınlatma sistemi perdeye düşmeyecek şekilde kurgulanmışsa bu durumda perdenin yüksekliğinin değiştirilmesi mümkündür. Bu tipte sistemlerde iç aydınlatmalar sayesinde mekanın bahçesinin bu sistemle daha kaliteli bir görünüme sahip olması mümkün hale getirilir diyebiliriz. Havuz kenarı pergola modelleri genelde düz tavana sahip şekilde kurgulanırlar. Bu sayede bu alanların akşamları da pratik şekilde kullanılmaları mümkün hale gelir. Belirli bir yükseklikten eğimli şekilde aşağı doğru yönelen modellerininse çok daha şık bir görüntü verdiklerini belirtebiliriz. Pergola modellerini ayrıca sitemizden görebilirsiniz. Lütfen Tıklayın

Pergola Tente Fiyatları

Pergola fiyatları üretici firmadan, kullanılan malzemeye, sistemin yapımında ahşap mı yoksa alüminyum mu kullanıldığına göre, sistemin üstünü örten kumaşın kalitesine ve genişliğine göre değişim gösterir. Eğer bu tipte bir sistem yaptırmak istiyorsanız, öncelikle alanının genişliğini göz önünde bulundurmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Pergola fiyatları öncelikle kullanılacağı alana göre değişim gösterir. İşte bu tipte sistemlerin fiyatlarını etkileyen faktörlere ilişkin bir liste:

  • Sistemin kurulacağı toplam alanın metrekaresi pergola fiyatları açısından doğrudan katkı sahibidir. Eğer alanı büyütürseniz ve kumaşın ve kullanılması gereken iskelet direklerin sayısını arttırırsanız, bu durumda fiyatlar da artış gösteriyor. Örneğin çok küçük bir alana bu sistemi yaptırmak istediğinizde ödeyeceğiniz fiyat ile, aynı alanın iki katı yere ödeyeceğiniz fiyatta bu oranda değişim gösterir. Çünkü alanı arttırmanız halinde, sistemin bölmeler şeklinde kurgulanması gerekmektedir. Sadece sistemin ayaklarını farklı yerlere yerleştirip, kullanılan kumaşı genişletmek aradığınız çözümü sunmaz diyebiliriz. Pergola fiyatları açısından bu faktörler de önemlidir.
  • Pergola fiyatları sistemin ahşap mı yoksa, alüminyum şekilde mi olacağına göre değişim gösterir. Ahşap pergola modelleri diğer seçenek olan alüminyum sisteme göre daha pahalıdır diyebiliriz. Her ne kadar her ikisi de kaliteli sonuçlar verse de ve bakımları konusunda çok ciddi bakımlara ihtiyaç duymasalar da, pergola fiyatları açısından ahşap seçeneğinde maliyet de artış göstermektedir diyebiliriz.
  • Pergola fiyatları açısından etkili olan bir diğer parametre ise şüphesiz sistemin otomatik şekilde açılıp açılamadığı parametresidir. Bu şekilde otomatikleştirilebilen sistemler pratik sistemlerdir diyebiliriz. Çünkü bir kumanda yardımıyla çalışırlar ve pratik şekilde açılıp kapanma imkanı tanırlar. Özellikle havaların sürekli değişim gösterdiği günlerde çok kullanışlı olabilirler. Bazı günlerde havalar 5 dakikada bir kapanıp geri açılabiliyor. Bu tür durumlarda her 5 dakikada bir bu sistemlerin elle açılmasındansa, otomatik şekilde açılıp kapanabiliyor olması, ortam içerisine huzurun ve prestijin sağlanması açısından da faydalı olabiliyor. Tabi böylesi sistemlerin kurulumu bu nedenle daha pahalıya da gelebilmektedir diyebiliriz.
  • Pergola fiyatları konu olduğunda boya ve diğer ek süreçler de fiyata eklenmektedir. Bu tür parametrelerin de hesaba katılarak fiyat verilmesi gerektiğini söylemek mümkün. Eğer seçtiğiniz firma size tüm hesapları yaptıktan sonra bir fiyat verebilirse bu durumda alacağınız hizmetin kalitesinden ve kapsamından da emin olabiliyorsunuz. Bu sistemleri kış bahçesi şeklinde kurgulamak isterseniz de bu durumda fiyatların birkaç kat artış göstereceğini söylemek de mümkündür. Tüm bu parametreleri göz önünde bulundurarak seçiminizi yapmanız halinde kapsamlı bir şekilde bu sistemlerin yapımı konusunda hizmet alabilirsiniz. Kaliteden ödün vermeyen, tecrübeli firmamızı tercih etmeniz halinde ise sistemi uzun yıllar sorunsuz şekilde kullanmanız mümkün hale gelecektir. Pergola fiyatları büyük oranda yukarıdaki parametrelere bağlı şekilde değişim gösteriyor.

Pergola Tente ve Best Global Firması

Bu türde sistemlerin yapımı için ciddi bir tecrübe ve ustalık gerekiyor diyebiliriz. Eğer bu sistemleri yaptıracağınız firmalar bu tür alanlarda hizmet vermeye başladılarsa, size sadece basit çözümler sunma ihtimalleri de bir hayli yüksektir. Eğer kapsamlı şekilde bir hizmet almak istiyorsanız tecrübeli firmamızı tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Firma seçiminizi yaparken, firmanın referanslarına mümkünse bakın deriz. Bu tür sistemleri yapan firmamız sadece bir şehirde değil, birden fazla şehirde hizmet vermektedir.

Ülkemizde pergola tente, zip perde, kış bahçesi ve jaluzi cam içi alanlarında başarılı şekilde hizmet veren firmaların başında Best Global firması gelmektedir. Uluslararası şekilde iş hacmini genişletmeyi hedefleyen firmamızın, son teknoloji ürünlerle, en kaliteli hizmeti müşterilerine sağladığını söyleyebiliriz. Ülkemizin çeşitli yerlerinde kış bahçesi, zip perde ve diğer çözümleri düzenli olarak sunan Best Global’in ayrıca yine ülkemizdeki en uzman elemanlara sahip olduğunu da söyleyebiliriz. Fiyatları açısından da aradığınız seçenekleri ve size özel çözümleri sunan firma, daha önce yaptığı dış mekan çözümleri ile sizlere hizmet sağlıyor diyebiliriz.

İnternet sitemiz üzerinde bu tür sistemlere ilişkin en detaylı ve doyurucu bilgileri elde etmeniz mümkündür. Site içerisinde yaptıracağınız pergola tenteye ilişkin görselleri inceleyerek fikir sahibi de olabilirsiniz.

Best Global’in mekanınıza ve taleplerinize özgü çözümler sunma noktasında da, aradığınız özelliklere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu alanda son teknolojiyi sürekli takip eden ve bu teknolojileri en kısa sürede yeni sistemlerine uygulayan firma, Türkiye’de otomatik sistemle pergola kurulumu yapan firmaların da başında gelmektedir. Düzenli şekilde eğitimden geçen personeli ile sizlere en iyi hizmeti vermeyi hedefleyen firmaya; Emniyettepe, Sadabad Sokağı No:7 Eyüp İstanbul adresinden erişebileceğiniz gibi, ayrıca firmaya 0 (212) 295 92 54 telefonundan da ulaşabilirsiniz. Firmadan kış bahçesi, zip perde ve jaluzi cam içi konularında da hizmet almanız mümkündür.

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet