Pergola İtalyanca kökenli pergola kelimesi aslında saçak, su yolu anlamına gelen pergula kelimesinden türetilmiştir. Bugün kullanılan anlamı ise gölgeliktir. Özellikle açık havada güneşin yakıcı etkisinden kurtulmak ama, kapalı bir ortama geçmemek için kullanılan pergolalar genellikle ahşap olarak tercih edilir.

Pergola Yapımı

Pergola uygulanması istenen alanın büyüklüğüne ve malzemeye göre işlemler farklılık göstermektedir. Genellikle pergola yapımı sırasında dikkat edilmesi gereken şey pergolanın ayak ve atkı kısımlarıdır. Ayak ve atkı kısımları bir binadaki taşıyıcı kolonlar gibidir. Pergolanın tüm yükünü taşıyan bu noktalar doğru kalınlıkta ve boyutta olmalıdır. Gerektiğinde kanal açılabilen ayak ve atkılarkesinlikle lamine yapılmalıdır. Lamineler ise gerekli dayanıklılığı sağlamak üzere 15 gün kurutulmuş ağaçlar-dan olmalıdır.

Fiyat Belirleyicileri

Her uygulamada olduğu gibi fiyatın belirlenmesinde etkili faktörler vardır. Örneğin doğal görünüm elde etmek için pergolalar, ahşap ve demirden yapılmaktadır. Kullanılan bu maddeler sayesinde pergolaların dayanıklılığı artar. Böylece pergola fiyatları ilk olarak kullanılan malzemenin kalitesinden etkilenir denilebilir. Ana maddesi ne kadar kaliteli ise pergolanın dayanıklılığı ve kullanım ömrü o kadar uzun olur ve elbette fiyatı aynı oranda artar.

Pergola fiyatlarını etkileyen bir diğer faktör ise pergola modelleri olarak belitilebilir. Pek çok pergola modeli bulunmaktadır. Sınır sadece tasarımcının hayal gücüdür pergolalarda. Bu durumda pergola uygulanmak istenilen alanda kullanılacak olan yan malzemeler, şıngıl kaplama ya da kiremit örtülü modeller ve diğer modeller için lütfen Best Global ile bağlantıya geçin.