Son zamanlarda kapalı yerlerde koyulan sigara içme yasağı ve bunu tetikleyici caydırıcı nitelikteki cezalar ile birlikte uzaktan kumanda yardımı ile açılıp kapanabilen ahşap pergola sistemlerine ihtiyaç daha da çok arttı. Özel alüminyum profiller ile oluşturulan bu sistem oldukça şık mekan kapama ve ya kış bahçesi oluşturma sistemleri haline geldi. Aynı zamanda led aydınlatmalar ile de görsel anlamda çok şık bir yapıya büründü. Prestij sahibi firmaların birçoğu pergola sistemlerinden faydalanmaya başladı.

Hem şık bir görünüme sahip hem de oldukça kullanışlı olan bu sistem insanların beğenisini kazandıkça kullanım alanları çok hızlı bir şekilde arttı. En çok tercih edilen mekanlar; restoran, kafe, teras, havuz, çatı, sigara içilen alanlar ve kış bahçeleri oldu. Özellikle kış bahçeleri son zamanların en çok rağbet gören yaşam alanı haline geldi. İşletmelerin de özellikle birinci sıraya koyduğu dekorasyon modelleri arasına girdi.

Günün stresinden bir nebze olsun uzaklaşmak ve hava koşulları her ne olursa olsun doğa ile iç içe yemek yiyebileceğiniz ya da sevdikleriniz ile birlikte çayınızı yudumlayabileceğiniz yerlere ihtiyaç olduğu için kış aylarında da oldukça verimli kullanım alanları sağlaması ile pergola yoğun talep gören bir ürün halini aldı. Ahşap ya da metalden yapılan pergola sistemleri, özellikle yazlık türü yerlerde kullanımı oldukça yaygın ürünlerdir. Eskilerin çardak olarak isimlendirdiği pergola, güneş ışınlarından korumasıyla birlikte kimi yerlerde sadece süs içinde yapılabilmektedir.

Pergola nedir? diye sorduğumuzda pek çok kişinin bilmediği bu İtalyanca sözcük, ülkemizde çok fazla kullanım alanına sahip olan sistemlerin başında gelmektedir. Latincede de kullanılan bu sözcük bazı kişilerce pergule olarak da adlandırılmaktadır. Pergule Latince de saçak anlamına gelmektedir. Belli bir hat boyunca dikilen direklerin üzerine yapılan çatılardan ya da doğal bitki örtülerinden oluşan bu sistemler, kimi yerlerde yürüyüş yolu olarak yapılıp, dekoratif bir görünüm elde edilmektedir.

Genellikle Sedir ve Sakoya gibi ağaçlardan üretilen Pergolalar bir dönem popülerliklerini yitirseler de günümüzde kullanım alanları tekrar çoğalmıştır. Pergola sistemlerinde en dikkat edilecek unsurların başında bu sistemlerin yağmura dayanıklı olmaları gelmektedir. Açık mekan ürünü olan Pergolalar, kış boyunca yağmur, kar soğuk, rüzgar gibi hava olaylarına maruz kalmaktadır. Tüm bunlara dayanabilen bir pergola yaptırmak oldukça önemlidir.