İnsan vücudunu en çok besleyen açık havadır. Açık hava insanı dinlendirir. Özellikle müstakil evlere monte edilen yazlık pergola modelleri insanlara doğa ile iç içe bir yaşam hissi uyandırır. Bu modellerin arasında en çok tercih edilen ahşap pergola modelidir. Genellikle terapi etkisi yarattığı için insanlar tarafından tercih edilir.

Dört adet ahşap kalas kullanılır ve içerisine oturmak için sandalye veya oturak yapıya birleşik şekilde monte edilir. Genellikle üstü açık olur ve üstünü kapatmak için sarmaşık, hanımeli gibi ahşaba sarılan bitkilerle çevrilir. Bu sayede insanların doğadan uzaklaşmamasını sağlar.

Teras pergola fiyatları, yapıda kullanan malzemeye ve yapı büyüklüğüne göre değişir. Maliyeti fazla değildir ama istenilen ayrıntıya göre bu fiyat biraz artabilir. Pergola fiyatları her kesime uygun bir üründür.

Pergola Yapı Özellikleri

İstisnai olarak ahşap pergolalar üstleri kapatılabilir. Dış cephe koruma amaçlı pergolalar genel üstü kapalı olarak yapılır. Evlerde bulunan açık bölümleri kapatarak köpek kulübesi veya kullanılmayan eşyaları korumak için bir yapı olabilir. Tatil bölgelerinde sıkça rastlanır ve insanların gözlerine hoş gelsin diye hastane ve okul bahçelerine yapılmaktadır. Bazı pergola modelleri içerisinde mangal bile yapmanız mümkün olur.

Pergola ile veranda aynı şey değildir. Benzer özellikler göstermelerine rağmen verandaların üstleri genelde kapalı olur fakat pergolaların üstü kapalı yanları çitlerle çevrilidir. Etrafındaki çitler sayesinde içinde bulunan oturma alanları zarar görmez ve daha şık bir görüntü elde edilir.